- dym (palone drewno)
- jabłko
- mięta
- mydło
- róża
- trawa
24 żetony z obrazkami
instrukcja - plakat
Recenzja na blogu Kto czyta nie pyta
Profil gry w serwisie Board Game Geek
Recenzja na blogu Cover baby
Recenzja na blogu Czym zająć malucha
Videorecenzja na blogu Ekstra tata
Recenzja w serwisie Games fanatics
Recenzja na blogu Głoska - dwujęzyczność z punktu widzenia logopedy
Recenzja na blogu Kiedy mama nie śpi
Recenzja na blogu Kreatywnym okiem
Recenzja na blogu Logopasja
Recenzja na blogu Mama Janka i On
Recenzja na blogu Mamoholiczka
Recenzja na blogu Młody giercownik
Unboxing w serwisie You Tube na kanale Młodego giercownika
Recenzja na blogu Nauka to też sztuka
Recenzja na blogu Paradoks
Videorecenzja w serwisie Polskie Radio
Recenzja na blogu Ronja
Recenzja na blogu Schwytane chwile
Recenzja na blogu Strona dla dzieci
Recenzja na blogu W pajęczej sieci
Unboxing na blogu W pajęczej sieci
Recenzja na blogu Zabawkowicz
Profil gry w serwisie Świat Gier Planszowych
NOS W NOS
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Węch to jeden z pięciu zmysłów. Ten, który pozwala nam rozpoznawać zapachy.
Jaki zapach najbardziej lubisz? Zapach kwiatów, zapach ciasta czy zapach choinki? A może zapach smażonej kiełbaski? Nie lubimy zwykle zapachu spalin, brudnego ubrania i nieświeżego jedzenia. Takie zapachy nawet nazywamy inaczej - mówimy czasem "smród" albo "fetor". Człowiek kocha piękne zapachy i unika brzydkich. Niektóre - zamknięte w butelkach i pudełeczkach - są bardzo, bardzo drogie. Na przykład olejek różany i inne cenne olejki, z których tworzy się perfumy. Inne zapachy bardzo lubimy, dlatego dodajemy je do proszków do prania i do kosmetyków. A także do jedzenia: do budyniu zapach waniliowy, do ciasta zapach pomarańczowy, do napojów zapach truskawkowy. Brzydkie zapachy nas ostrzegają - nie podchodź, nie jedz tego, możesz się zatruć!
Świat zapachów jest bardzo ciekawy i bogaty. Zapraszamy do zabawy! Gra opracowana z myślą o logopedach i dzieciach, z którymi pracują. Polecamy!
Gra Nos w nos spodoba się i ucieszy nie tylko dzieci, ale również wielu logopedów i terapeutów, a zwłaszcza terapeutów integracji sensorycznej.
Jest to pomoc, która może być wykorzystywana na wiele sposobów, tworzenie grup obrazków uczy bowiem klasyfikowania, dostrzegania związków i podobieństw; szukanie obrazków na plakacie doskonali percepcję wzrokową, a wąchanie zapachów i łączenie ich z konkretną ilustracją pomaga doskonalić umiejętność rozróżniania zapachów. Dzięki grze Nos w nos, dziecko może w bardzo łatwy sposób zaprezentować nam swoje preferencje zapachowe, wybierając tylko te zapachy, które są przyjemne lub wręcz przeciwnie, zapachy można również układać w kolejności od najmniej lubianych do tych, które lubimy najbardziej. Korzystanie z gry Nos w nos może być również dodatkową atrakcją w trakcie zajęć logopedycznych.
Jednak największą zaletą wspomnianej gry jest fakt, iż jest to najtańsza pomoc do stymulacji zapachowej wykorzystywana przez terapeutów, a zwłaszcza terapeutów integracji sensorycznej, jaka jest obecnie dostępna. Dotychczasowe pomoce wykorzystywane w terapii zapachami nie należały do tanich, większość osób korzystała więc z olejków eterycznych, teraz natomiast dysponujemy bezpiecznymi zapachami które się nie wyleją, nie są tłuste, a dodatkowo posiadają ilustracje powiązane.
Zmysł powonienia pełni ogromną rolę w naszym życiu, dzięki zapachom możemy na przykład wpłynąć na poziom pobudzenia naszego mózgu. Niektóre z nich działają na nas uspokajająco i wyciszająco, inne z kolei nas pobudzają, ta zasada jest bardzo ważna dla wielu pedagogów. Niestety wśród dzieci, a zwłaszcza tych z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, są takie które zbyt wrażliwie reagują na zapachy i potrafią na nie reagować nawet odruchem wymiotnym, owa wrażliwość może wpłynąć negatywnie na ich zachowanie lub poziom koncentracji, inną grupą są dzieci, które czują słabo, terapia zapachami pomoże więc poprawić ich skupienie i uwagę, ale również będzie oswajała z tym co otacza nas właściwie non stop. Wąchanie zapachów jest korzystne również dla osób z nadwrażliwością na smaki, stymulacja zapachem pomaga w odwrażliwianiu i sprawia, że dziecko zaczyna chętniej próbować nowe smaki i konsystencje. Badania dowodzą również, że terapia zapachami jest pomocna wobec pacjentów neurologicznych, pacjentów z którymi nie ma kontaktu, kilkunasto minutowe ekspozycje mogą pomóc w nawiązaniu kontaktu z pacjentami dotychczas zamkniętymi w swoim świecie.
Bez względu na efekty zabaw i terapii z zapachami należy pamiętać, że tego typu pomoce to najlepszy sposób nie tylko do wielozmysłowego poznawania świata i wielozmysłowej stymulacji, ale przede wszystkim okazja do świetnej zabawy w gronie rodzinnym.
Marta Baj Lieder
Terapeuta integracji sensorycznej, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantala, autor książki dla dzieci i nauczycieli „Barwy świata”.
www.centrum-logop.pl
DO SKLEPU
Gdzie kupić?